RN731JTTD7591F25
Mfr.Part #
RN731JTTD7591F25
Description
RES 7.59K OHM 1% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Resistance :
7.59kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
EAR99
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD7591F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7591F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.59kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C