RN731JTTD7590F50
Mfr.Part #
RN731JTTD7590F50
Description
RES 759 OHM 1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
2
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Resistance :
759Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD7590F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7590F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 759Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C