RN731JTTD7590D25
Mfr.Part #
RN731JTTD7590D25
Description
RES 759 OHM 0.5% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Weight :
2.012816mg
Surface Mount :
yes
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
63mW
Resistance :
759Ohm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD7590D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7590D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 759Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C