RN731JTTD7502F50
Mfr.Part #
RN731JTTD7502F50
Description
RES 75K OHM 1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
75kOhm
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD7502F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7502F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C