RN731JTTD7502F100
Mfr.Part #
RN731JTTD7502F100
Description
RES 75K OHM 1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Height :
450μm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
2
Weight :
2.012816mg
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Resistance :
75kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Datasheets
RN731JTTD7502F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7502F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C