RN731JTTD7502D25
Mfr.Part #
RN731JTTD7502D25
Description
RES 75K OHM 0.5% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Height :
450μm
Resistance :
75kOhm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD7502D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7502D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C