RN731JTTD7502C25
Mfr.Part #
RN731JTTD7502C25
Description
RES 75K OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
75kOhm
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
EAR99
Height :
450μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.25%
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD7502C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7502C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C