RN731JTTD7502B50
Mfr.Part #
RN731JTTD7502B50
Description
RES 75K OHM 0.1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
75kOhm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RN73
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD7502B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7502B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C