RN731JTTD7502B25
Mfr.Part #
RN731JTTD7502B25
Description
RES 75K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
75kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD7502B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7502B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 75kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C