RN731JTTD7501F50
Mfr.Part #
RN731JTTD7501F50
Description
RES 7.5K OHM 1% 1/16W 0603
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
7.5kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
Weight :
2.012816mg
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD7501F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7501F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C