RN731JTTD7501F25
Mfr.Part #
RN731JTTD7501F25
Description
RES 7.5K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
450μm
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Number of Terminations :
2
Resistance :
7.5kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD7501F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7501F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C