RN731JTTD7501D25
Mfr.Part #
RN731JTTD7501D25
Description
RES 7.5K OHM 0.5% 1/16W 0603
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
450μm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Weight :
2.012816mg
Resistance :
7.5kOhm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731JTTD7501D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7501D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C