RN731JTTD7501D100
Mfr.Part #
RN731JTTD7501D100
Description
RES 7.5K OHM 0.5% 1/16W 0603
1 (Unlimited)
Weight :
2.012816mg
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
RN73
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
7.5kOhm
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD7501D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7501D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C