RN731JTTD7501C25
Mfr.Part #
RN731JTTD7501C25
Description
RES 7.5K OHM 0.25% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
RN73
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Tolerance :
±0.25%
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
7.5kOhm
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RN731JTTD7501C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7501C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C