RN731JTTD7501C10
Mfr.Part #
RN731JTTD7501C10
Description
RES 7.5K OHM 0.25% 1/16W 0603
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.25%
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
7.5kOhm
Datasheets
RN731JTTD7501C10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7501C10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C