RN731JTTD7501B50
Mfr.Part #
RN731JTTD7501B50
Description
RES 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
800μm
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Resistance :
7.5kOhms
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Length :
1.6mm
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
Series :
RN73
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RN731JTTD7501B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7501B50
RN73 Series, Thin Film, 7.5kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C