RN731JTTD7500C25
Mfr.Part #
RN731JTTD7500C25
Description
RES 750 OHM 0.25% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
750Ohm
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.25%
yes
Datasheets
RN731JTTD7500C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7500C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 750Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C