RN731JTTD7500B50
Mfr.Part #
RN731JTTD7500B50
Description
RES 750 OHM 0.1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W