RN731JTTD7500B25
Mfr.Part #
RN731JTTD7500B25
Description
RES 750 OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
113
In Stock :
113
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
1608
2
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
750Ohm
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
Datasheets
RN731JTTD7500B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7500B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 750Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C