RN731JTTD74R1F50
Mfr.Part #
RN731JTTD74R1F50
Description
RES 74.1 OHM 1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Resistance :
74.1Ohm
Composition :
Thin Film
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W