RN731JTTD74R1D25
Mfr.Part #
RN731JTTD74R1D25
Description
RES 74.1 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Feature :
Moisture Resistant
Pbfree Code :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
74.1Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731JTTD74R1D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD74R1D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 74.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C