RN731JTTD74R1D100
Mfr.Part #
RN731JTTD74R1D100
Description
RES 74.1 OHM 0.5% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
74.1Ohm
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
2
Datasheets
RN731JTTD74R1D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD74R1D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 74.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C