RN731JTTD74R1B50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD74R1B50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 74.1 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
74.1Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RN73
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Datasheets
RN731JTTD74R1B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD74R1B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 74.1Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C