RN731JTTD7412F50
Mfr.Part #
RN731JTTD7412F50
Description
RES 74.1K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
Ultra Precision
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
74.1kOhm
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
2
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD7412F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7412F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 74.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C