RN731JTTD7412B50
Mfr.Part #
RN731JTTD7412B50
Description
RES 74.1K OHM 0.1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
74.1kOhm
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thin Film
Height :
450μm
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RN73
Termination :
SMD/SMT
yes
Datasheets
RN731JTTD7412B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7412B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 74.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C