RN731JTTD7411F100
Mfr.Part #
RN731JTTD7411F100
Description
RES 7.41K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
7.41kOhm
Datasheets
RN731JTTD7411F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7411F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.41kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C