RN731JTTD7410F100
Mfr.Part #
RN731JTTD7410F100
Description
RES 741 OHM 1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thin Film
Weight :
2.012816mg
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
741Ohm
Datasheets
RN731JTTD7410F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7410F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 741Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C