RN731JTTD7410D25
Mfr.Part #
RN731JTTD7410D25
Description
RES 741 OHM 0.5% 1/16W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
e3
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±0.5%
EAR99
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
Resistance :
741Ohm
Height :
450μm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD7410D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7410D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 741Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C