RN731JTTD7410B50
Mfr.Part #
RN731JTTD7410B50
Description
RES 741 OHM 0.1% 1/16W 0603
Resistance :
741Ohm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RN731JTTD7410B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7410B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 741Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C