RN731JTTD7410B25
Mfr.Part #
RN731JTTD7410B25
Description
RES 741 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Series :
RN73
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Resistance :
741Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
WRAPAROUND
Datasheets
RN731JTTD7410B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7410B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 741Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C