RN731JTTD73R2F25
Mfr.Part #
RN731JTTD73R2F25
Description
RES 73.2 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
73.2Ohm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Weight :
2.012816mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Datasheets
RN731JTTD73R2F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD73R2F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 73.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C