RN731JTTD73R2C50
Mfr.Part #
RN731JTTD73R2C50
Description
RES 73.2 OHM 0.25% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
73.2Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.25%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
yes
Datasheets
RN731JTTD73R2C50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD73R2C50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 73.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C