RN731JTTD73R2C25
Mfr.Part #
RN731JTTD73R2C25
Description
RES 73.2 OHM 0.25% 1/16W 0603
Resistance :
73.2Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.25%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Surface Mount
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C