RN731JTTD73R2B50
Mfr.Part #
RN731JTTD73R2B50
Description
RES 73.2 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
73.2Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RN731JTTD73R2B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD73R2B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 73.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C