RN731JTTD7322F25
Mfr.Part #
RN731JTTD7322F25
Description
RES 73.2K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Resistant
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
yes
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
73.2kOhm
Datasheets
RN731JTTD7322F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7322F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 73.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C