RN731JTTD7322F100
Mfr.Part #
RN731JTTD7322F100
Description
RES 73.2K OHM 1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
2
Height :
450μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Series :
RN73
Weight :
2.012816mg
Resistance :
73.2kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RN731JTTD7322F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7322F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 73.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C