RN731JTTD72R3F50
Mfr.Part #
RN731JTTD72R3F50
Description
RES 72.3 OHM 1% 1/16W 0603
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
72.3Ohm
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
50V
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
RN73
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731JTTD72R3F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD72R3F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 72.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C