RN731JTTD72R3F25
Mfr.Part #
RN731JTTD72R3F25
Description
RES 72.3 OHM 1% 1/16W 0603
Resistance :
72.3Ohm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD72R3F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD72R3F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 72.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C