RN731JTTD72R3F100
Mfr.Part #
RN731JTTD72R3F100
Description
RES 72.3 OHM 1% 1/16W 0603
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
72.3Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD72R3F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD72R3F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 72.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C