RN731JTTD72R3C50
Mfr.Part #
RN731JTTD72R3C50
Description
RES 72.3 OHM 0.25% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
72.3Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.25%
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD72R3C50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD72R3C50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 72.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C