RN731JTTD72R3B50
Mfr.Part #
RN731JTTD72R3B50
Description
RES 72.3 OHM 0.1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RN73
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
72.3Ohm
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD72R3B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD72R3B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 72.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C