RN731JTTD7232B50
Mfr.Part #
RN731JTTD7232B50
Description
RES 72.3K OHM 0.1% 1/16W 0603
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
72.3kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
RN73
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD7232B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7232B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 72.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C