RN731JTTD7232B25
Mfr.Part #
RN731JTTD7232B25
Description
RES 72.3K OHM 0.1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Surface Mount
Power Rating :
63mW
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
2
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
Height :
450μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
72.3kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD7232B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7232B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 72.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C