RN731JTTD7231F50
Mfr.Part #
RN731JTTD7231F50
Description
RES 7.23K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
7.23kOhm
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
EAR99
Weight :
2.012816mg
WRAPAROUND
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
2
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD7231F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7231F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C