RN731JTTD7231F10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD7231F10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 7.23K OHM 1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RN73
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Ultra Precision
Working Voltage :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±1%
Resistance :
7.23kOhm
Datasheets
RN731JTTD7231F10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7231F10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C