RN731JTTD7231D25
Mfr.Part #
RN731JTTD7231D25
Description
RES 7.23K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
7.23kOhm
JESD-609 Code :
e3
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
Tolerance :
±0.5%
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD7231D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7231D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C