RN731JTTD7231D100
Mfr.Part #
RN731JTTD7231D100
Description
RES 7.23K OHM 0.5% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Resistance :
7.23kOhm
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Height :
450μm
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD7231D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD7231D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 7.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C