RN731JTTD6802F100
Mfr.Part #
RN731JTTD6802F100
Description
RES 68K OHM 1% 1/16W 0603
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
RN73
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
450μm
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
68kOhm
Datasheets
RN731JTTD6802F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6802F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 68kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C