RN731JTTD6801D25
Mfr.Part #
RN731JTTD6801D25
Description
RES 6.8K OHM 0.5% 1/16W 0603
Resistance :
6.8kOhm
yes
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Series :
RN73
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD6801D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6801D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C