RN731JTTD6801D100
Mfr.Part #
RN731JTTD6801D100
Description
RES 6.8K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RN73
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
Resistance :
6.8kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Datasheets
RN731JTTD6801D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6801D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C